IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 23>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:16

BOG POSTAVIL CEL PRED SVOJATA CRKVA,,


,,Crkvata e Bozje orudie za spasuvawe na lugeto. Taa e organizi-rana da sluzi i nejzina zadaca e da mu go objavuva evangelieto na svetot.
Bozja namera uste od pocetok e svetot so pomos na crk-vata da go spoznae sovrsenstvoto na negovata dobrina, milost i mok. Vernicite na crkvata, sto gi povikal Toj od temninata “kon svoeto cudesno videlo”, mora da ja odrazuvaat negovata slava.
Crkvata e riznica na bogatstvoto na Hristovata milost i preku nea Bozjata ljubov konecno ke im se otkrie duri i na “nacalstva-ta i na vlastite na nebesata” (Efesjanite 3,10).
Crkvata e Bozja tvrdina, Bozji grad-pribeziste vo ovoj odmetnicki svet. Sekoe izneveruvanje od strana na crkvata pretstavuva predavstvo kon Onoj koj go otkupil covestvoto so krvta na svojot edinoroden Sin.
Uste od pocetok Bozjata crkva na zemjata ja socinuvale vernite i na Boga predani luge.
Vo sekoe stoletie Gospod imal svoi budni strazari koi verno mu svedocele na pokolenieto vo koe ziveele na zemjata. Tie strazari na svetot mu objavuvale poraki so opomeni, i koga istite bile povikani da go polozat svoeto oruzje, drugi go prodolzuvale deloto.

Bog so tie svedoci stapil vo zaveten odnos, soedinuvajki ja crkvata na zemjata so crkvata na neboto.
Toj prakal angeli od neboto da sluzat na negovata crkva, i silite na temninata, koi vo Biblijata se narekuvaat “pekolna vrata”, ne mozele da go sovladaat negoviot narod.“
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 19:01

              DALI MOZE DA SE IZMERI DUHOVNATA SILA?

   Eden ucenik go prasal svojot duhoven ucitel :

 " Dali ima nacin da moze da se izmeri duhovnata sila koja ja poseduva eden covek?

" Ima mnogu nacini toa da se napravi "- odgovoril ucitelot.

 " Dali mozete da mi ukazete na barem eden nacin  kako moze toa da se napravi?"-prasal ucenikot.

 " Otkrij kolku pati deneska se iznervira i ja izgubi svojata prisebnost" -odgovoril ucitelot.  I dodal :


"Kolku pati denes  ja izgubi tvojata prisebnost, tolku si duhovno poslab ."


Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 10:38
 
...Добив еден убав текст по меил  ..па мислам дека тука
би можел да стои ....среќа
 

Razgovor so BOG

Znaci, ti bi sakal da razgovaras so mene - rece Bog.
- Ako imas vreme - rekov.
Bog se nasmevna: - Moeto vreme e vecnost.- Sto sakase da me prasas?
- Sto najmnogu te iznenaduva kaj lugeto?*
 Bog odgovori:- Toa sto detstvoto im e dosadno, brzaat da porasnat, a potoa 
posakuvaat povtorno  da bidat deca.
- Sto go trosat zdravjeto da zarabotat pari, a potoa gi trosat parite za da si go
vratat zdravjeto.
- Sto tolku mnogu razmisluvaat za idninata sto ja  zaboravaat segasnosta. 
-Na toj nacin ne ziveat ni vo segasnosta ni vo  idninata.
- Sto ziveat kako nikogas da nema da umrat, a koga ke umrat e kako 
> nikogas  da ne ziveele.
-Bog me fati za raka. Ostanavme na moment vo tisina.
- Togas prasav -  Kako roditel, koi zivotni pouki bi sakal 
> tvoite deca da gi naucat?
-Nasmevnuvajki se, Bog odgovori:

- Da naucat  deka ne mozat nikogo da prisilat da gi saka. Mozat samo da sakaat.
- Da  naucat deka ne e najvredno ona sto go poseduvaat, tuku koi  se vo svojot 
> zivot.
- Da naucat deka ne e dobro da se sporeduvaat so  drugite...
- Da naucat deka ne e bogat onoj covek koj najmnogu ima, 
> tuku onoj na koj sto najmalku mu treba.-
> Da naucat deka se potrebni samo nekolku sekundi da se povredi sakanata
> licnost, a potoa se potrebni godini da se zaleci povredata.
- Da naucat  da prostuvaat.
- Da spoznaat deka postojat licnosti koi nezno gi sakaat, 
> no toa ne mozat da go kazat ili pokazat.
- Da naucat deka so pari moze  da se kupi se osven zdravje, sreka i ljubov.
- Da naucat deka dve  licnosti mozat da gledaat vo ista rabota, no da ja vidat razlicno.
- Da  naucat deka vistinski prijatel e onoj koj znae se za niv, a sepak gi  saka.
- Da naucat deka ne e dovolno samo drugite da  im prostat. Moraat i samite sebesi 
-da si prostuvaat.

-Lugeto ke  zaboravat sto si rekol.Lugeto ke zaboravat sto si napravil.
-No nikogas  nema da zaboravat kakvi cuvstva vo niv si razbudil.

 

 

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 18:11

          LICETO NA ISUS HRISTOS I LICETO NA JUDA ISKARIOTSKI

Leonardo da Vinci koga ja crtal negovata poznata slika " Tajnata vecera" ne mozel da najde modeli za likot na ISUS i na negoviot predavnik Juda Iskariotski.

Eden den slusajki go crkveniot hor, videl eden mladic vo horot koj mu izgledal tokmu onaka kako sto si pretstavuval deka treba da izgleda likot na ISUS.

Go viknal vo svoeto atelje i izrabotil niza skici i studii na negovoto lice.

Pominale tri godini. "Tajnata vecera"bila skoro zavrsena no Da Vinci se uste ne pronasol model za likot na Juda.

Kardinalot, odgovoren za ureduvanjeto na crkvata bil nestrpliv i  pocnal da bara od nego sto poskoro da ja zavrsi freskata.

Leonardo pocnal da bara  i posle nekoe vreme nasol nekoj skitnik vo partali kako pijan  lezi pokraj patot. Bidejki pijaniot covek ne mozel ni da stoi, pomosnicite go dignale od tamu i go donele co crkvata.

Pijaniot covek bil donesen vo besvesna sostojba; pomosnicite go drzele da stoi na noze dodeka umetnikot gi slikal bezboznosta, grevot, sebicnosta koi izgledalo kako da blikaat od nego.

Koga ja dovrsil slikata, skitnikot malku se otreznil i pocnal so otvoreni oci da gleda vo slikata zacudeno. So neveruvanje i so taga vo glasot toj rekol:

" Pa jas vekje ja imam videno ovaa slika " !

" Koga "? -iznenadeno prasal Da Vinci.

" Ima od togas vekje tri godini, toa bese pred da izgubam se sto imam. Zivotot togas mi bese kako son. Peev vo crkovniot hor , imav dobra familija, ljubov . Togas eden umetnik me vikna da mu poziram za likot na ISUS. "

Togas Leonardo Da Vinci ostanal so podzinata usta, poglednal podobro i go prepoznal likot na mladicot koj mu poziral pred tri godini i rekol :

"Znaci, Dobroto i Zloto imaat dve lica; se zavisi od toa vo koe zivotno razdobje ke ne sretnat na patot."

         



Изменето од KINGDAVID - 19.Јуни.2010 во 18:18
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2010 во 20:53





Sto sees, toa i ke go poznees


"I taka, se sto sakate da vi pravat lugeto, pravete im i vie taka; zasto toa e Zakonot i prorocite." (Matej 7,12)
Maliot Karlo so svojata majka ziveel vo brdata srede visokite planini. Koga ednas koj znae po koj pat bil neposlusen, majkata go kaznila.
Naluten poradi toa potrcal do rabot na edna karpa i povikal:
''Ne te sakam! Nikogas nema da te sakam!'' Od negovoto silno vikanje se slusal drug glas: ''Ne te sakam! Nikogas poveke nema da te sakam!'' Deteto placejki se vratilo doma i se prasuvalo: ''Mamo, koj e toj los covek koj ne me saka ?''
Majkata go fatila deteto za raka i go odnela na istotot mesto. Potoa mu rekla: ''Vikaj uste ednas, no sega kazi vaka: 'Te sakam i sekogas ke te sakam!''' Karlo viknal glasno, a odzivot na isti nacin mu odgovoril.
Na toa majkata mu objasnila: Ona sto go davas, toa i ke ti se vrati.'' Se ona sto go pravime ili go propustame da go napravime ima posledici-pozitivni i negativni. Nam ni e poznat zakonot na posledici: sekoja akcija predizvikuva reakcija.
Toa posebno vazi za odnosot so drugite. Zatoa Isus go vospostavil zlatnoto pravilo: ''I taka, se sto sakate da vi pravat lugeto, pravete im i vie taka.'' Toa sekako se protivi na naseto sebicno srce.
Cesto pati ocekuvame mnogu od drugite, no ne sme podgotveni da dademe na drugite. Ja gledame svojata korist, a pri toa ne mislime dali toa ke im koristi na drugite. Sakame da bideme sakani, no retko se prasuvame kolku drugi kopneat za nasata ljubov.
Sto treba nie da storime?
'' Dusi, izmaceni od zivotot vo grevot,...pretstavete go Spasitelot...Zemete go za raka, ohrabrete go, upatete i zborovi na ohrabruvanje i nadez. Pomognete i da se fati za rakata na Spasitelot .''
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 23:32

                           JABOLKNICATA I PROSTUVANJETO


    Dvajca lugje sedele vo voz eden nasproti drug. Pomladiot se odnesuval mnogu cudno- bil nervozen i napnat.

 Postariot vnimatelno zapocnal razgovor i go prasal zosto e tolku nervozen. Pomladiot pocnal da govori vozbudeno: "Bev vo zatvor. Preku moite losi dela go unistiv mojot zivot i gi dovedov moite roditeli do rabot na sramot.

Sega si odam doma, no ne mozam da ocekuvam deka moite roditeli ednostavno ke mi prostat i ke me primat povtorno. Zatoa vo moeto posledno pismo gi zamoliv za znak. Vo nasiot dvor ima golema jabolknica. Ako smeam da se vratam doma, moite roditeli treba da stavat edna bela krpa na drvoto.

Ako nema bela krpa na drvoto, togas znam deka nema da me primat i ke odam kade sto ocite me vodat ."

Po nekoe vreme zamolcele i dvajcata patnici zamisleni.

Koga vozot pocnal da se doblizuva do mestoto kade ziveel mladicot, toj so rastreperen glas mu rekol na patnikot: " Nablizuvame kon dvorot. Onaa belata golema kukja e nasata. Mnogu sum vozbuden. Tesko mi e da poglednam. Ve molam, dali ke mozete da poglednete Vie za mene?"

Postariot covek poglednal kon toj pravec. Napnatosta rastela. Togas dosol dvorot. Jabolknicata bila polna so beli krpi. Mu rekol : Mladicu, mozete da si odite doma. Jabolknicata e polna so beli krpi. "

Solzite mu se trkalale niz obrazite na mladicot. Go gusnal patnikot se pozdravil  i slegol od vozot. Roditelite mu prostile.



A kako e so nas? I nie sedime vo vozot na nasiot zivot so nasata vina. Nasledivme grev od nasite praroditeli i razdeleni sme od BOG. No BOG na Golgota ni go dade Svojot znak. Tamu ISUS go plati nasiot grev i sega mozeme da mu pristapime na BOGA iako sme nesovrseni i gresni.
( Jovan 3:16)

BOG saka da ni prosti i nie da mozeme da si odime doma. Drvoto na zivotot e polno so beli krpi i ne pokanuva da dojdeme i da najdeme proshka.



"Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен да ни ги прости гревовите и да не исчисти од секаква неправедност. "

( 1 Jovanovo 1 : 9)

Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 15:00




    НАЈПАМЕТНИОТ ТИНЕЈЏЕР НА СВЕТОТ


   Еден убав сончев ден четворица луѓе летале со мал авион за четири лица:пилот свештеник и двајца тинејџери,а токму еден од двајцата штотуку ја освоил наградата за најпаметен тинејџер на светот.Додека летале пилотот се завртил спрема тројцата патници и им рекол:Имам лоша вест а имам и уште полоша вест.Лоша вест е дека ни снема гориво.Авионот ќе почне да паѓа и ќе се срушиме.А уште полошата вест е дека во авионот имаме само три падобрани.Ова секако би значело, дека некој ќе мора да се сруши заедно со авионот.

Пилотот продолжил:Јас дома имам жена и три деца.Имам многу обврски.Жал ми е но јас ќе морам да земам еден од падобраните.Со тие зборови, го грабнал еден од падобраните и скокнал од авионот.Најпаметниот тинејџер на светот бил следниот кој проговорил:Можеби токму јас ќе бидам тој кој ќе пронајде лек против ракот или сидата, а можеби ќе ги решам и светските економски проблеми.Целиот свет смета на мене! Најпаметниот тинејџер го зграбил вториот падобран и скокнал.Тогаш проговорил свештеникот и рекол:Синко, земи го ти последниот падобран. Јас се помирив со Бога и одлучив да се срушам заедно со авионот.Земи го последниот падобран и скокај.Опуштете се свештениче, рекол другиот тинејџер.Најпаметниот тинејџер на светот штотуку скокна од авионот со мојата вреќа за спиење.

ПОУКА:Многу деца мислат дека се прилично паметни. Но во стварноста, тие се слични на најпаметниот тинејџер на светот.Скокаат во светот без падобран. Мислат дека знаат се што им е потребно за да би живееле еден среќени исполнет живот се додека не се струполат или изгорат.Единственото нешто што го имаат тие е само-вреќа за спиење. Единствениот падобран кој на крајот може да ги спаси е Христовото Евангелие. Сите други начини се погрешни и водат кон смрт. Исус рекол ЈАС СУМ , патот, вистината и животот; никој не доаѓа при Отецот освен преку Мене . (Јован 14,6).Многу паметни деца не научиле како да донесуваат мудри одлуки.Тие се однесуваат импулсивно без размислување.Резултатот е понекогаш ист како и оној кој се случил со најпаметниот тинејџер на светот-смрт.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 19:53
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:



    НАЈПАМЕТНИОТ ТИНЕЈЏЕР НА СВЕТОТ


   Еден убав сончев ден четворица луѓе летале со мал авион за четири лица:пилот свештеник и двајца тинејџери,а токму еден од двајцата штотуку ја освоил наградата за најпаметен тинејџер на светот.Додека летале пилотот се завртил спрема тројцата патници и им рекол:Имам лоша вест а имам и уште полоша вест.Лоша вест е дека ни снема гориво.Авионот ќе почне да паѓа и ќе се срушиме.А уште полошата вест е дека во авионот имаме само три падобрани.Ова секако би значело, дека некој ќе мора да се сруши заедно со авионот.

Пилотот продолжил:Јас дома имам жена и три деца.Имам многу обврски.Жал ми е но јас ќе морам да земам еден од падобраните.Со тие зборови, го грабнал еден од падобраните и скокнал од авионот.Најпаметниот тинејџер на светот бил следниот кој проговорил:Можеби токму јас ќе бидам тој кој ќе пронајде лек против ракот или сидата, а можеби ќе ги решам и светските економски проблеми.Целиот свет смета на мене! Најпаметниот тинејџер го зграбил вториот падобран и скокнал.Тогаш проговорил свештеникот и рекол:Синко, земи го ти последниот падобран. Јас се помирив со Бога и одлучив да се срушам заедно со авионот.Земи го последниот падобран и скокај.Опуштете се свештениче, рекол другиот тинејџер.Најпаметниот тинејџер на светот штотуку скокна од авионот со мојата вреќа за спиење.



смеење       да
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 21:19
   


    БЕРБЕРОТ И ХРИСТИЈАНИНОТ
   



    Еден човек отишол во берберница како и секогаш, да биде истрижан и избричан. Започнал добар разговор помеѓу берберот и човекот. Зборувале за најразлични работи и теми. Наеднаш ја допреле темата за Бог. Берберот рекол: „Види човече, јас не верувам дека Бог постои.” „Зошто го велиш тоа?” - прашал клиентот. „Па, премногу е лесно, само треба да излезеш надвор низ улиците и да сфатиш дека Бог не постои. О, кажи ми, ако Бог постоеше, дали ќе имаше толку болни луѓе? Дали ќе имаше толку изоставени деца? Ако Бог постоеше ќе немаше болка ниту страдања. Не можам да си помислам за Бог кој не љуби и ги дозволува сите овие работи.” Клиентот запрел за момент размислувајќи, но не сакал да одговори со некои аргументи. Берберот ја завршил неговата работа и клиентот излегол од берберницата. Токму штом ја напуштил берберницата видел на улиците човел со долга коса и брада (изгледа поминало доста време откога последен си ја се стрижел косата и изгледал толку неуредно). Човекот повторно влегол во берберницата и му рекол на берберот: „Знаеш ли што? Берберите не постојат!” „Како можеш да речеш дека не постојат?” прашал берберот. „Еве, јас сум тука и сум бербер.” „Не!” клиентот воскликнал. „Тие не постоат бидејќи ако тие постоеја ќе немаше луѓе со долги коси и бради како тој човек што оди по улицата.” „Ах, берберите постојат, но тоа што се случува е затоа што тие не доаѓаат кај мене.” „Точно така!” - потврдил клиентот. „Тука лежи проблемот. Бог постори, но тоа што се случува е тоа што луѓето не одат кај Него и не го барат. Поради тоа има толку многу болка и страдања во светот.”
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 11:36

Ja baras pravdata? Pokazi ja.

''A Zahej rece: eve, Gospode, polovinata od svojot imot ke go dadam na siromasite; i ako sum zel od nekogo nesto nespravedlivo, ke vratam cetvorno.'" (Luka 19,8)
''Ja barame pravdata'' citame na plakatite i transparentite, a i za toa se zboruva vo grupi vo kafeanite.
Ja barame pravdata i vo politikata, na rabotnoto mesto, na ulica i doma. Megutoa, pravdata bara da se popravi nepravdata nanesena na drugiot. I toa go sakame. No dali go pravime toa? Kako e so vcerasnata izgovorena laga?
Dali sum podgotven denes da otidam kaj liceto i da se izvinam za kazanata laga? Ili pak da ja vratam pozjamenata kniga so iskrena zelba da ja pocituvam tugata sopstvenost? Se sekavam na edna zapletkana situacija.

Skolskite drugari povikale edno momce na sostanok vo nivnata crkva. Tamu toj ja cital Biblijata i poveruval vo nejzinite zborovi. Odlucil da zivee vo sklop so nea. Eden den toj dojde kaj mene i mi prizna eden tezok svoj prestap. So godini toj vo bibliotekata kradel knigi, gramofonski ploci i spisanija. Sega seto toa sakal da go popravi.
Mu stanalo jasno: praveden zivot pred Boga na drug nacin e ne vozmozen. Posle predhodnite dogovori sto gi imavme, eden den dobro natovareni so ukradenite raboti trgnavme kon bibliotekata. Vo bibliotekata bea podgotveni da se otkazat od prijavata za ova kazneto delo ako momceto e podgotveno dobrovolno da sorabotuva so niv nekoe vreme. Mozeme da pretpostavime so kakvo olesnuvanje i radost go prifatil momceto seto toa koga se oslobodil od teretot za ne cesnosta i lagite.
Sega i od Boga mozel da ocekuva proska za svoite postapki, bidejki go zavrsil svojot del. Koga Isus go povikal Zaheja da go sledi, toj rekol: "ke vratam cetvorno." (Luka 19,8) Dali te pritiskaat nereseni nepravdi?
Sakam da te ohrabram da trgnes po teskiot no isceluvacki pat na popravuvanje na storenite zla. Vrati go toa sto ne ti pripaga, jasno kazi vo sto ne si bil cesen. So toa si pomagas na sebe i na drugite - i toa ke pridonese da svetot dozvivee nesto malku poveke pravda.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 02:10

                           SEKOGAS KE BIDAM TUKA ZA TEBE

   Vo 1989 godina vo Ermenija imalo katastrofalen zemjotres, pri koj se urnalo i osnovnoto uciliste vo eden mal grad. Site ucenici bile zatrupani pod urnatinite.

Nekolku minuti po katastrofata, tatkoto na edno dete se strcal kon ucilisteto.

So uzas gledal kon urnatinite i vo toj moment se setil na vetuvanjeto sto mu go dal ednas na svojot sin : " Sto i da se sluci, sekogas ke bidam tuka za tebe ! "

Bez da razmisluva , vednas pocnal da go bara svojot sin vo urnatinite.

Nosel kamenja, kopal so goli race i ocajnicki si go baral svojot sin. Gledajki go toa i drugite roditeli pocnale da mu se pridruzuvaat.

"Sekogas ke bidam tuka za tebe! " So ova vetuvanje vo srceto tatkoto rabotel den i nokj  dodeka negovite race  bile krvavi i site muskuli go bolele.

Na krajot se slucilo nevozmoznoto na koe nikoj, osven tatkoto , ne se nadeval.

Po 38 casa baranje go slusnal tivkiot glas na svoeto dete: " Tate, ovde sme ! "

Otkako se spasile decata i toj go nosel svojot sin doma, deteto mu reklo:

"Tate, im rekov na drugite deca: Ne grizete se, ne plasete se, mojot tatko ke ne izvadi od ovde ! "




Onoj koj sto ima doverba vo Bozjeto vetuvanje, moze da zivee so prekrasnata sigurnost deka sto i da se sluci, moze da kaze:" Mojot Tatko ke me izvadi od ovde ! "




Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 20:37


     Truth about my drugs Live
www.youtube.com

JVSlavko ,,ili     


Truth Story about my Drugs Live (english version)


Изменето од Blagoj_s - 08.Август.2010 во 21:02
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 23:48

Eden covek nasol edno jajce od orel i go stavil pod kokoska. Orleto se ispililo vo isto vreme kako i pilinjata i rastelo so niv.

Cel zivot orelot pravel isto kako i kokoskite vo dvorot, mislejki deka e eden od niv. Kolvel naokolu bubacki i glisti, kokodakal i mavtal so kriljata, edvaj podignuvajki se od tloto.

Pominale mnogu godini i orelot ostarel.

Eden den zdogledal vo visinite , na vedroto nebo, cudesna ptica so mokni rasireni krilja, kako lebdi vo vozduhot.

Stariot orel vcudoneviden gledal nagore. " Sto e toa?" - prasal.

" Toa e orel, kralot na pticite", mu rekla edna kokoska. " Toj pripagja na neboto, dodeka nie, kokoskite, pripagjame na zemjata. "


I taka orelot umrel od starost megju kokoskite, ne znaejki deka i toj e orel.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2010 во 20:18
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Eden covek nasol edno jajce od orel i go stavil pod kokoska. Orleto se ispililo vo isto vreme kako i pilinjata i rastelo so niv.Cel zivot orelot pravel isto kako i kokoskite vo dvorot, mislejki deka e eden od niv. Kolvel naokolu bubacki i glisti, kokodakal i mavtal so kriljata, edvaj podignuvajki se od tloto.Pominale mnogu godini i orelot ostarel.Eden den zdogledal vo visinite , na vedroto nebo, cudesna ptica so mokni rasireni krilja, kako lebdi vo vozduhot.Stariot orel vcudoneviden gledal nagore. " Sto e toa?" - prasal." Toa e orel, kralot na pticite", mu rekla edna kokoska. " Toj pripagja na neboto, dodeka nie, kokoskite, pripagjame na zemjata. "I taka orelot umrel od starost megju kokoskite, ne znaejki deka i toj e orel.







ДајБОЖЕ набрзо сите луѓе да се разбудат за Небесената Мудрост, за Небесната Милост - Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус - и да постанат сакани Чеда на Небесниот ОТЕЦ - БОГ Творец - според Ликот на Неговото Првородено Чедо!

АМИН









Господ ме имаше во почетокот на Својот пат, пред Своите созданија, многу одамна.
Вообличена сум уште од вечноста, од почеток, пред создавањето на земјата.
Се родив кога уште немаше бездни, додека немаше извори на изобилни води.
Се родив пред да бидат основани горите, пред бреговите;
кога уште не ги имаше создадено земјата ни полињата, ни почетокот на земниот прав.
Кога ги создаваше небесата, бев присутна, кога распростираше свод над лицето на бездната


(Изреки 8 : 22-27)












Изменето од spiros - 14.Август.2010 во 20:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.