IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Тетово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тетово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 18:10
Значи јас како татарче воопште да не помислувам да доаѓам во Тетовоизненадување???
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:12
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Originally posted by stigma04 stigma04 напиша:

Tetovo e eden od podobrite gradovi vo makedonija,imam zelba da go posetam,posto toj pretstavuva srceto na Makedonija, i pozdrav do vojvodi tetovo.
Дојди,само пази да не те растепаат браќата,бидејќи не се добро наклонети кон своите сограѓани,а уште помалку и кон другите.

jas ne se osekam zagrozen vo ni eden grad pa ni vo tetovo, neznam od koja pricina velis tamu napagaat, toa mie malce cudno.
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 19:45
Originally posted by емил емил напиша:

Значи јас како татарче воопште да не помислувам да доаѓам во Тетовоизненадување???


Ти слободно оди(јас ќе те шетам ) ...никој ништо не ти може...се додека не се степаш со некого па да ти дојдат опасните другарчиња....еве јас одам многу често и до сега ништо ми се нема случено...исто како да сум тука во Ск...

инаку Емил... за сликата со реката Пена...за момент се почувствувам дека од прозор гледам... не многу одамна секое утре со будев со поглед на тој дел од Пена
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 01:32
tetovo e makedonski grad
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 15:43
стигма, тетовчанец/ка си?
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 15:52
Не.Стигма е од Битола да 
 
Машко е
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 02:14
Dobro nema nikoj od Tetovo da kazi kako e tamu,so se desava alooooooooo vojvodi
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 11:59
Stigma...ма се е исто. Морав да поминам низ центарот на Тетово пред некој ден и забележав дека се гради се повеќе и повеќе. И прекрасно е уреден делот околу џамијата. Кејот е преправен. Сега е многу поубаво.
Ајде ветувам дека ќе ставам слики за 10тина денасреќа
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
vlako088 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlako088 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 19:17
Има како може да нема! Нас Тетовчаните секаде не има.
Тетово е одличен град со одлична местоположба и клима.
Сите кои не го посетиле нека повелат.
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 22:53
Pozdrav do site vojvodi tetovo cuvajtese braka
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2010 во 18:16
не е лошо да го знаеме и ова...како туристички патоказ а тетовчани не ни го изрекламиралеголема%20насмевка

Беловиште-село во општина Јагуновце во околината на градот  Тетово


Рајските водопади на Беловишка Река

Во сите периоди од годината, студената Беловишка Река е обилна со вода, но во исто време и чиста за пиење

Гојко Ефтоски

ТЕТОВО - Три водопади на Беловишка Река извираат од утробата на Пирибег, претпоследниот врв на долгата Шар Планина во нејзиниот западен дел. Пенливите води ги формираат трите водопади - Горна Цкала, Долна Цкала и Петочко Водиче. Третиот и најнискиот водопад локалното население го нарекува уште и Враживир. Водите стрмоглаво се спуштаат по речиси непроодниот кањон до тетовското село Беловиште. Оваа ретка природна убавина може да се види на простор од два километра, во вкупна должина од 150 метри.

Овие дивини во кои погледот кон небото завршува во испреплетените гранки на огромните дрва, стрмнината по која двата километра до најдалечниот водопад се совладуваат дури со три часа напорен од, љубоморно ги криеле жителите на Беловиште, но и на соседните Вратница, Рогачево, Старо Село и Одри. Планинарите се први кои пред 15 години почнаа да ја освојуваат оваа област и веќе обележаа патека, поставувајќи белези по дрвата од десната страна на Беловишка Река.

Мештаните велат дека целиот тој простор, до врвовите на Шара е богат со дивеч - мечки, лисици, волци, дивокози, срни, но и со вистински ендемични растенија, на кои намерникот наидува напролет, кога природата почнува да се буди. Во сите периоди од годината, студената Беловишка Река е обилна со вода, но во исто време и чиста за пиење, иако ни тврдеа дека најголема е во период кога се топат снеговите на Пирибег и околината. Тогаш и трите водопади, чија должина досега никој не ја измерил, се најдолги и најубави, а кршењето на водата прави вистински спектар на бои. Тие три водопади упатените тврдат дека се втори по должина на Балканот.

Долна и Горна Цкала се доживуваат со поглед оддалеку, дури на 100-ина метри. Петочко Водиче е на дофат на Беловиште, на само еден километар над селото и до него води оформен бехатонски пат. Враживир не е само водопад, каде што по карпестиот дел водата прави скок од 15-ина метри, туку локалитет кој се' повеќе личи на туристичка месност.

Патот води покрај селската црква „Св. Богородица“ и за возила завршува на пристапот, каде што посетителот го пречекува оформен простор со уреден базен, црковна трпезарија. Беловишка Река се преминува преку пешачко железно мовче кое води до две цркви „Св. Петка“ и „Св. Јован Крстител“. Сиот овој дел кој зафаќа простор од околу пет хектари го нарекуваат Петочко Водиче. Овде од корените на дрвјата излегуваат многу извори, но еден е не толку голем и насочен кон црквата „Св. Петка“, а велат дека бил лековит, особено за очи. Со децении доаѓале луѓе од многу места што имале проблеми со видот, а жители на Беловиште ќе речат дека „многумина се излекувале“. За овој извор се поврзува и градбата на црквичето.

Иселеникот од Беловиште Сашо Јаковчевски сонил дека треба да изгради црковен храм во кој ќе ја насочи водата. Заедно со неговиот татко Живко, беловиштани од Детроит на 15 мај 1977 година ја изградиле црквата, ја насочиле водата, а на спомен-плочата не заборавиле да напишат: „Оваа чешма е лековита за очи“. Во Беловиште тврдат дека водата е света, дека тие што ја пијат се поздрави, па затоа по патеката од селото до чешмичето во црквата, независно од периодот во годината, па и денот, ќе сретнете минувачи со шишиња да наполнат вода. „Овде најмногу се доаѓа на Велипеток, пред Ѓурѓовден, пред изгрејсонце. Тогаш водата е најлековита и вистински - света“, ни рекоа две жени кои се движеа да наполнат вода.

Овој пат и нашето патување заврши кај Петочко Водиче. Овде ни се виде вистински рај, па и во ова време од годината, иако беловиштани велат дека е најпосакувана пролетта. „Убавините, питомоста, чистиот воздух и вода, во пролет најдобро се доживуваат", зборува Васко Матовски.

Токму поради природната реткост, на само 50-ина метри од малата црквичка се наоѓа уште една, посветена на св. Јован Крстител. Кога сите би биле во Беловиште, ова би била населба од над 2.000 жители, но, сепак, опстојува со 70-ина куќи и околу 300 жители. Мештаните велат дека Беловиште ќе опстојува за вечни времиња.


Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 06:01
Кон врв
icxcnika33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icxcnika33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 19:18
Еве еден линк за сите што ги интересира подетално за Тетово:
http://gavro.com.mk/

Изменето од icxcnika33 - 04.Мај.2011 во 19:23
,,Јас ве избрав од светот - затоа светот ве мрази...Ако Мене Ме гонеа, и вас ќе ве гонат...Во светот ќе имате маки ; само не бојте се, зашто Јас го победив светот”.Господ Исус Христос +++
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2012 во 12:17


Ја Го Љубим Тетоо

Ја го љубим Тетоо, туе ми је срцево,
Когај ја сум Тетоо - на душава убоо,
Ја го љубим Тетоо.

Ја од 'Саат Маало', Ти од 'Поток Маало',
Ама, чим ми даде ишарет, ќе ти дојдем навечер,
Да ти појем дејче подпенџер.

Низ капиџик побегни, на ќушето дојдими
Очи ја да исплакнем, многу да те исцунем,
Да ми пројде мерак за тебе.

На пазар ќе идем ја, право 'Горна Чаршија',
Да ти купим кадифе, турско злато прстењче,
Да те верим тебе за мене.

Низ 'Два Бреста' рашетав, малу накај 'Певчина',
Низ бавчете јабуќе, по чардаци сардуње,
Теферич си прајевте.

У петок ќе дојдем ја, да ми прајеш Тава Гра,
Една тава -- два сомуна, Горко кафе -- слатко од дуња,
Како Паша да ме пречекаш.

Најубаај дејчиња има само овдека,
Алалије на руќете, црвенило на бузете, 
Дотерани ида свегдека.

Кој го нејќе Тетоо, да пукне од к'сканлок,
За еден Стамбол -- два Солуна, не го даам Тетоо,
Ја го љубим Тетоо.

Ја го љубим мое Тетоо.


Изменето од mungos80 - 24.Јануари.2012 во 12:19
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.