IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 213>
Автор
Порака
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 14:58
slusnete ja pesnata...videte ja porakata...gore-dole..se e jasno

http://youtube.com/watch?v=ge7KoJxSgSc&feature=related
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 16:11
epa Kire ne ima i toa dosta i ke ne ima uste dolgo. nema red vo umiranjeto, ama nie podolgo ke ziveeme zatoa sto izrasnavme vo mnogu pozdravo opstestvo od ova denes vo koe za zal, rastat moite deca.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 16:32
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

epa Kire ne ima i toa dosta i ke ne ima uste dolgo. nema red vo umiranjeto, ama nie podolgo ke ziveeme zatoa sto izrasnavme vo mnogu pozdravo opstestvo od ova denes vo koe za zal, rastat moite deca.



epa aj togas objasni mi, kako vo toa vase zdravo opstestvo uspeavte da odgledate vakvi kvazimoda i mutanti sto gi gledame po fotelji? kako toa vie vo vaseto zdravo opstestvo uspeavte da napravite vakov uspesen ekonomski proekt, sto se vika najsiromasna zemja vo evropa? kako toa vie vo vaseto zdravo opstestvo ostanavte posledni na topkava, kako posledniot mohikanec, so iluziite na socijalizmot zadoeni vo indoktrinacijata koja tolku smisleno se izveduvase sto ne ste ni svesni deka ste nejzini zrtvi?
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 20:15
Тоа наше општество тогашно да останеше и сега како СФРЈ, знеаш ли дека тогаш ние (СФРЈ) ќе одлучувавме кој да влезе во ЕУ, а кој не... Ете ти кратко и јасно...
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:04
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Тоа наше општество тогашно да останеше и сега како СФРЈ, знеаш ли дека тогаш ние (СФРЈ) ќе одлучувавме кој да влезе во ЕУ, а кој не... Ете ти кратко и јасно...


Aпсолутно точно. Особено со реформите на Анте Марковиќ и воведувањето партиски плурализам, Југославија беше прв кандидат за ЕУ. И беше најразвиена од сите социјалистички републики. Уште во осумдесеттите (а донегде и порано) многу фирми веќе не беа државни во вистинска смисла. Туку беа акционерски друштва. Да можеше некако да се избегне војната (а не можеше да се избегне) и да се зачува каква-таква целовитост на државата, ќе влезевме први во ЕУ. Многу порано и од Чешка. Некаде во средината на деведесеттите, а можно е и порано.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:10
Ogovor na prasanjeto zosto vojnata ne se izbegna ke barate vo Belgrad.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 09:59
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Тоа наше општество тогашно да останеше и сега како СФРЈ, знеаш ли дека тогаш ние (СФРЈ) ќе одлучувавме кој да влезе во ЕУ, а кој не... Ете ти кратко и јасно...


Aпсолутно точно. Особено со реформите на Анте Марковиќ и воведувањето партиски плурализам, Југославија беше прв кандидат за ЕУ. И беше најразвиена од сите социјалистички републики. Уште во осумдесеттите (а донегде и порано) многу фирми веќе не беа државни во вистинска смисла. Туку беа акционерски друштва. Да можеше некако да се избегне војната (а не можеше да се избегне) и да се зачува каква-таква целовитост на државата, ќе влезевме први во ЕУ. Многу порано и од Чешка. Некаде во средината на деведесеттите, а можно е и порано.
tacno...Yugoslavija veke bese kandidat za EU uste vo 1989...ali se najdoa lokal-patrioti....kako nekoi ovde podole...e sega uzivaj si vo tvojata Makedonija...samo u koj nejzin del?...kade skijas...Sapka...ili Mavrovo....veke mislam deka nemas izbor...ma sto si gubam vreme...Jugoslavija sekogas ke bide zemjata vo koja se rodiv...mojot prv pasos so koj patuvav sekade bese od SFRJ...sega so ovoj..mozam samo za Kuba i Japan...ali jbg...preskupo mi e
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 10:29
pa i den denes slovencite i hrvatite a naskoro i srbite i makedoncite ke patuvaat kaj sto sakaat. ne e do pasosot voopsto. faktot e deka kaj nas se vrtea "prikazni", t.e. "mitovi i legendi" deka juga e najbolja od site... ama site sto se malce realni, znaat deka nema veze. dovolno e da se sporedi belgrad so glavnite gradovi kako budimpesta, varsava, praga, buk*rest.... Edino so Sofija i so Tirana moze.
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:05
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Тоа наше општество тогашно да останеше и сега како СФРЈ, знеаш ли дека тогаш ние (СФРЈ) ќе одлучувавме кој да влезе во ЕУ, а кој не... Ете ти кратко и јасно...


Aпсолутно точно. Особено со реформите на Анте Марковиќ и воведувањето партиски плурализам, Југославија беше прв кандидат за ЕУ. И беше најразвиена од сите социјалистички републики. Уште во осумдесеттите (а донегде и порано) многу фирми веќе не беа државни во вистинска смисла. Туку беа акционерски друштва. Да можеше некако да се избегне војната (а не можеше да се избегне) и да се зачува каква-таква целовитост на државата, ќе влезевме први во ЕУ. Многу порано и од Чешка. Некаде во средината на деведесеттите, а можно е и порано.
tacno...Yugoslavija veke bese kandidat za EU uste vo 1989...ali se najdoa lokal-patrioti....kako nekoi ovde podole...e sega uzivaj si vo tvojata Makedonija...samo u koj nejzin del?...kade skijas...Sapka...ili Mavrovo....veke mislam deka nemas izbor...ma sto si gubam vreme...Jugoslavija sekogas ke bide zemjata vo koja se rodiv...mojot prv pasos so koj patuvav sekade bese od SFRJ...sega so ovoj..mozam samo za Kuba i Japan...ali jbg...preskupo mi e

Mnogu mi e zal so Nacionalosta si ja odreduvas spored eden, denez za zal, nepostoecki pasos, nitu drzava. Znaci drag Macchiaveli ti si covek bez nacija, bez drzava a sega i bez pasos. Dodeka spored mene, i spored sekoj zdravo razvien razum, ne e pasosot sto ja odreduva ljubovta kon mojata tatkovina, sto ova kaj tebe ne e slucaj, tuku nesto drugo. Patriotizmot e tradicija, da bides del od edna nacija, i etnija, Toa e istorija i tradicija. Sekako ova e povrzano so sveta i dlaboka ljubov kon zemjata sto ti dala zivot. Preferiram da bidam dela od edna takva nacija, so dolga istorija (iako nekoi tvoi "sogrgjani mislat deka ja nema)i dolga prekrasna tradicija.
Sekako, nasite predci, ne sekogas imale Pasos, i ne sekogas imale moznost da se skijat ili soncat neznam kade (iako toa spored mene ne e od nikakva vaznost nitu e motiv da se bide pripadnik na nekoja nacija ili etnos, za zal kaj tebe da, taka e no toa e posledica na komunizmot vo koj uzivase, i alconosta koja vladee vo site jugoplackovci) no ostanale ona sto se, gordi Makedonci. Ti sigurno ne si ni toa , no ne e vazno, gi ima i takvite vo nasata nacija.
Sekako eden den rabotite ke stojat sosema podrugo.
Kontrastot vo situcijava, e da se bide Jugoslavjanin ili Makedonec e faktot sto, makedonska nacija, kako ideja postoi so vekovi, dodeka jugloslavjanin kako nacija (sto nepostoi)ama eve ke ti napravam kef i ke ja narecam nacija, ne izdrza nitu eden vek zatoa sto bese zasnovana na materijalni licno egoisticki interesi, pred se i sekogas. No bidejki spored mene nacijata nikogas nemoze da se osnova na materijalna baza, bidejki pred se nacijata ili da se bide pripadnik na edna nacija etnos itn e visoko filozofski ideolosko-sentimentalen status, i na kraj ljubov. No kako sto ljubovta ne e ljubov koga se mesa so meterijalnoto, taka i nacijata ne e nacija, stom ti ja zasnoval kreditot na Ante Markovic i "dobriot materijalen" zivot vo JUgoslavija. Iako ne e taka, no eve ke ti dadam za pravo da uzivas vo toa tvoe uveruvanje. Znaci ti si SFRJ samo zatoa sto dobro si piel jadel setal i spiel?
EPa dragi moi jugonostalgicari, jas sum Makedonec, mozebi nikakov, obicen zemjdelec ismejuan od site, kako sto bese slucaj i vo vasata SFRJ, no mojata Makedonstina, i zivotot makedonski e daleku povreden (vo moi oci) i baziran na daleku podlaboki i sveti ideali, otkolku vasite "raskosni" i lazni SFRJ zivoti. Preferiram da bidam del od, edna mnogu bedna i so krvava istorija, Makedonska nacija, odkolku del od edna vestacka tvorevina i ideal, bazirani vrz prozirnoto materijalno dobro na vasata Jugoslavija. Bog neka ja prosti i site "malodusni" nejzini sinovi!
Se rodiv za vreme na SFRJ, no fala mu na Gospoda so me spasi od ovaa zlo, da ne porasnam vo nea. A detstvoto pa i sega go proziveav i ziveam vo da ne kazam beda, no zarem zivotot i celta na zivotot e da se zivee samo ubavo, da se ima sto da se apne i goltne ida se odi na skijanje i na odmori?? (Samo neznam kaj si odel ti na odmori vo SFRJ mene moite do Dojran, Ohrid i to nisto drugo nesum videl za vreme na tvoja SFRJ) Ne dragi moi, taka ziveaat zivotnite.. jas, NE!

Изменето од only_me - 04.Мај.2008 во 11:15
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:17
only_me

tvoj izbor...jas sepak pred se se osekam kako covek ...roden na planetata Zemja...toa sto uste od porano sekoe pleme nacrtalo svoi granici..ne me sprecuva da gi sakam drugite...odbivam da bidam beden zemjodelec u bedna drzava...odbivam da bidam se ona sto si ti...sakam povtorno na Sapka da skijam...koga posleden pat si bil nakaj Tetovo (osven ako ne zivees natamu)...drzava vikas...pa idi naplati gi na EVN smetkite vo Aracinovo...ne drag moj...izgleda isto godiste sme...ali ovaa ne e drzava po moj vkus...ovaa mi ja nametnaa

Изменето од Makijaveli - 04.Мај.2008 во 11:18
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:18
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

pa i den denes slovencite i hrvatite a naskoro i srbite i makedoncite ke patuvaat kaj sto sakaat. ne e do pasosot voopsto. faktot e deka kaj nas se vrtea "prikazni", t.e. "mitovi i legendi" deka juga e najbolja od site... ama site sto se malce realni, znaat deka nema veze. dovolno e da se sporedi belgrad so glavnite gradovi kako budimpesta, varsava, praga, buk*rest.... Edino so Sofija i so Tirana moze.
DA, so Tirana moze. A nie zosto negi sporedime Skopje i Belgrad!?
Moze li Skopje so Tirana? neznam...duri se somnevam! No samo zatoa so nesum bil u Tirana..
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:20
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

only_me

tvoj izbor...jas sepak pred se se osekam kako covek ...roden na planetata Zemja...toa sto uste od porano sekoe pleme nacrtalo svoi granici..ne me sprecuva da gi sakam drugite...odbivam da bidam beden zemjodelec u bedna drzava...odbivam da bidam se ona sto si ti...sakam povtorno na Sapka da skijam...koga posleden pat si bil nakaj Tetovo (osven ako ne zivees natamu)...drzava vikas...pa idi naplati gi na EVN smetkite vo Aracinovo...ne drag moj...izgleda isto godiste sme...ali ovaa ne e drzava po moj vkus...ovaa mi ja nametnaa


ako si ti zemjanin (nacija sto ne postoi) i seedno ti e kade, se dodeka ti e ubavo.... sto cekas.... zemaj bugarski pasos i mrsh da te nema po 'razvieniot svet', kade mozes da skijas na alpite i da se banjas na azurskata obala. tvojot patriotizam lici na vernosta na rabotnicka od bordel. ko da vise!
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:22
Originally posted by only_me only_me напиша:

Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

pa i den denes slovencite i hrvatite a naskoro i srbite i makedoncite ke patuvaat kaj sto sakaat. ne e do pasosot voopsto. faktot e deka kaj nas se vrtea "prikazni", t.e. "mitovi i legendi" deka juga e najbolja od site... ama site sto se malce realni, znaat deka nema veze. dovolno e da se sporedi belgrad so glavnite gradovi kako budimpesta, varsava, praga, buk*rest.... Edino so Sofija i so Tirana moze.
DA, so Tirana moze. A nie zosto negi sporedime Skopje i Belgrad!?
Moze li Skopje so Tirana? neznam...duri se somnevam! No samo zatoa so nesum bil u Tirana..


kako bi mozele skopje da go sporeduvame, koga skopje bese cicano od belgrad. samo nekolku objekti ke spomnam (marakana, voenata naselba novi beograd, avtopatot bratstvo edinstvo od koj vo makedonija bea edvaj 50 km, a vo srbija 500, itn.) se site izgradeni so nasite pari.
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:23
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

only_me

tvoj izbor...jas sepak pred se se osekam kako covek ...roden na planetata Zemja...toa sto uste od porano sekoe pleme nacrtalo svoi granici..ne me sprecuva da gi sakam drugite...odbivam da bidam beden zemjodelec u bedna drzava...odbivam da bidam se ona sto si ti...sakam povtorno na Sapka da skijam...koga posleden pat si bil nakaj Tetovo (osven ako ne zivees natamu)...drzava vikas...pa idi naplati gi na EVN smetkite vo Aracinovo...ne drag moj...izgleda isto godiste sme...ali ovaa ne e drzava po moj vkus...ovaa mi ja nametnaa

Decko neti se jasni nekoi raboti tebe.... Sum bil jas i u TE sum bil i podaleku od toa.
No kako da ti objasnam sto e ideal, koga se dvizime na 2 razlicni fekvenciii?
Zemjedolec nikogas nema da bide beden, zatoa sto sekogas ke ima so da jade. Razlikata ne e promeneta veruvaj, isto jadev i zavreme na SFRJ a i sega, duri i podbro!
Ti ako si imal funkcija od KPJ, toa me zabole sigurno imalo posposobni luge koi mozele da ja frsat istata, samo ne bile del od KPj.
A ako ti e nametnata drzavata odi vo taa sto nema da ti e nametnata. Srbija uste postoji vrati se tamu, kupi si lokal do grobot na Tito!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,238 секунди.