IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Студиско Светло
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студиско Светло

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Студиско Светло
    Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:47
Izgleda kako shto vika pogovorkata: kolku pari tolku muzika, istoto se odnesuva i so svetloto.

Da ve chujam. Studisko ili blic/blicevi?

Pokraj shto sakam da slikam mali predmeti, sakam da se obidam i so modeli za koi 3-te sb-600 zaedno sose in-camera flash mi davaat ili nedovolno ili premnogu harsh light ili i dvete na zatvorena blenda.

Se razmisluvam za studisko...
ama koja firma? Bowens nesho mi se stiska na order na BH
do kolku glavi? 3 nekako mi se ubav nepar
koja watt/sec? 500 nekako mi izgleda nekoj dobar odnos cena/performansi
i koj guide no? verojatno 80 po glava mi e dovolno

Na Bm foto gi falat kineskite ama od druga strana i gi prodavaat pa verojatno i zatoa gi falat. Mozhe li da im  se veruva, kakvo e vasheto iskustvo? ima li rezervni delovi ili ne se rasipuvaat chesto?

Od kade da se nabavat? Ima li neshto vo grcija, zasho online grcive se beter duri i od nas.

Slikam pretezhno stock, pokraj familija...
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 23:07
Originally posted by Dimco Dimco напиша:

I... 3-te sb-600 zaedno sose in-camera flash mi davaat ili nedovolno ili premnogu harsh light ili i dvete na zatvorena blenda.

...


3 sb-600 ti se sosema dovolni, jas koga bi gi imal ne bi vlozuval poveke vo rasveta (mozebi eventualno vo eden od onie reflektorine na halogen sto great dosta, samo zaradi toa sto moze da se dobie interesen efekt koga se kombinira so svetlo od blic).

http://www.diyphotography.net/

na sajtov imas dosta soveti kako da gi kombiniras blicevite, da pravis difuzeri, bounceri, light tent, softbox, "napravi sam"-fazoni i slicno...
pozdrav
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 02:31

I mene mi izgleda chudna izjavata
deka so 3xSB600 nemash dovolno svetlo.

?!?

Velish harsh light.
Zar ne koristish chadori/softbox-ovi/diffusion frames?

Dali imash vakvo:

Photoflex Shoe Mount Multiclamp with Umbrella Holder




Se mislam od poodamna da si napravam DIY takvo,
no prvo da ve prasham, dali ima po SK,
primer vo toj dukjanot kaj VERO ili bilo kaj i
kolku chini?

=============================

Dali gi koristish SB600 na struja so adapter?
Pravo da ti kazham, se poveduvam po SB800.
Za SB600 ich ne znam dali ima connector za DC power...збунетост

среќа

I kako gi trigeruvash?
Nikon Wireless remote?


I shto drugo da te prashaa... a da.

Zoshto zatvorena blenda?
MAX DoF?

Pozdrav

Igor


Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 21:26
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 21:49
Odma bookmark. Fala.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 22:01
jas glasam za 8-ma shemaголема%20насмевка
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:07
Brane, abe zvuchat mnogu, tri!

Za pomal setup, mali predmeti kje zavrshat rabota odkoga kje gi izdifuzirash od milion strani. Ako zborime za lugje celosno, ne stiga.
Igor, sakam da probam so chadori kako kje odi, da ne znaesh kade se prodavaat vo Sk?
Takvo nesho kako na slikava nemam, gi montiram na obichen tripod, si brka rabota.
SB600 nema conector za DC power, raboti samo na baterii, sho voopshto ne e problem, poshto si imam polnach i rezervi...
Trigering sistemot na nikon e fantastichen za odprilika do 10-15m bez prepreki a na pokratko raboti i so prepreki, dosega ne mi pritrebalo radio trigering.
Za blendata da, za maximum DoF, barem edno 8 ili 13. Ne sekogash, megjutoa koga kje ti pritreba, da mozhesh da go upotrebish.
Sistemot so blicevi e mnogu kompakten i mobilen, shto e golema prednost. Da ne zborime deka e epten lesen za prenos. Chitajki go strobist, noagjam dosta primeni na toa svetlo, ama mekoto svetlo e toa shto treba.

Eve, kazhhete si gi vash*te mislenja. Probal li nekoj setup so povekje blicevi nasproti studisko?




Изменето од Dimco - 30.Јануари.2008 во 00:08
Кон врв
vrzalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vrzalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 06:56
Јас сум за 4ката
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 09:58
odgovorot go imas vo samoto prasanje. blicevite se za nosenje so sebe, dodeka "studiskoto" e za studio. razlikata e sto blecevite si se napojuvaat od baterii, mali se i lesni za nosenje i so poofranicena sila, dodeka studiskoto ima pogolema sila, poveke opcii nudi, ama ima i mnoooogu pogolemi pobaruvanja, vo pogled na struja, serpasi za nosenje, stativi, difuzeri i sl. znaci vo sekoj slucaj kolku pari tolku muzika.голема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 14:51
Meko vs tvrdo svetlo :)
Vaka sega dali ke dobiesh meko ili glupo na mk kazano tvrdo t.e. harsh e vo zavisnost od toa shto saka da postignesh

1. Ne postoi losho svetlo

E sega dokolku toa shto ti go postignuvash ne gi zadovoluva tvoite potrebi obidi se da koristish nekakov difuzer: Softbox; chador; tavan ili dzid; reflektor ili ziberka ili vo krajna linija nekakov reflektiven materijal shto ke ja rasprsne svetlinata na mali svetlinki.

tip: vo ochaj od nemanje so shto, probaj i so obichen A4 print hartija.

Shto se odnesuva do toa dali studiski blic glavi ili monoliti:

I dvete si imaat svoi prednosti i nedostatoci.
Otkoga ke gi sporedish tvoite potrebi so slednive specifikacii ke doznaesh shto treba da kupish ili sakash/treba da koristish

Mobilnost (od mnogu malechki shto mozesh da gi stavish vo dzeb do mnogu robusni)
Napojuivanje (baterii; akumulator; 220V shteker; generator)
Tezina (od ultra lesni speedlights do teshki monoliti)
Jachina na svetlina (od upaljach do sonce)
Konstantnost na boja (od ultra loshi svetla koi menuvaat boja na sekoja fotografija do ultra profi)
Cena (od 500denari pa do celo bogatstvo)

Mislam deka mozesh sega da se najdesh kade pripagash
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 14:52
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

odgovorot go imas vo samoto prasanje. blicevite se za nosenje so sebe, dodeka "studiskoto" e za studio. razlikata e sto blecevite si se napojuvaat od baterii, mali se i lesni za nosenje i so poofranicena sila, dodeka studiskoto ima pogolema sila, poveke opcii nudi, ama ima i mnoooogu pogolemi pobaruvanja, vo pogled na struja, serpasi za nosenje, stativi, difuzeri i sl. znaci vo sekoj slucaj kolku pari tolku muzika.голема%20насмевка


skoro istoto shto go kazav jas veke ti si mu go odgovoril  :) izvini Jane ne primetiv
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 00:04
ona shto me raduva za blicevive, megju drugoto prethodno kazhano e deka svetloto raboti so golema brzina. Imeno, denes slikav kapki voda i go namestiv blicot na najslabata sila se so cel da isplali, kako shto mu e deklarirano so 1/10.000 sek. rezultatot mozhe da se vidi na mojot flickr account. linkot do flickr e ovde


Pozdrav,
Dimco




Изменето од Dimco - 05.Септември.2008 во 00:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.