IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Каков грев ти лежи на совеста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков грев ти лежи на совеста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:02
momenalno nisto ne me grize
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:12
lele...pa sekoja tema veke ja napravivte veroispoved tema....
pa stvarno nema smisla....тага...imate 16 strani da se izjasnite....tamu


Изменето од mamma - 06.Јануари.2008 во 16:13

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:16
Originally posted by mamma mamma напиша:


lele...pa sekoja tema veke ja napravivte veroispoved tema....pa stvarno nema smisla....тага...imate 16 strani da se izjasnite....tamu


Ако измаш грев, изблувај го и не попувај многу!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:19
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Инаку темава е добра, ме потсетува на Опра.
А грев што тежи на совеста-па кој нема? Само човек што нема совест нема грижа на совест, и тоа има име, АЛЕКСОТИМИЈА. Тука спаѓаат оние безмилосни сериски убијци, измачувачи-но тоа е друга тема.

Сите ние сме помалку или повеќе чувствителни, и мора да научиме да си простуваме себеси (ај сеа да не Го мешам Господ овде пошто не е Вероисповед, но во христијанството се вели ’Исповедувајте си ги гревовите еден на друг“-ете колку значи споделувањето на гревот со ближниот, води до исцелување)


Господ, ако си веруваш во него можеш секаде да го ставиш. Јас не верувам ама многу ми се допаѓа учењето на ИСУС, кој на едно место вели : „Секое место, кадешто двајца дискутираат за мене и ме споменуваат е црква (божји храм)
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:20
Начините за справување со грижата на совеста се различни
*Некој добро ќе се исплаче и ќе му пројде
  и нема да осеќа ништо
 
*Друг ќе се довери на пријател, ќе се советува
 
*Трет ќе побара стручна помош-ако е дотука дојдено (зашто ваква      работа кај поосетлива личност може да доведе до тешка деперсија)
 
*Четврт ќе се надева на Господа ако е верник, и затоа го спомнав како опција,
 
*Петти ќе се мачи до крај на живот, неисцелен, ќе живее со таа грижа ан совест која ќе му го загорчи животот.
 
СПОДЕЛУВАЊЕТО е прв чекор до исцелувањето, затоа реков, за кого како и кај кого-избор е.
 
Зар ако се спомне Бог како опција е вероисповед?
 
 


Изменето од maria_magdalena - 06.Јануари.2008 во 16:21
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:28
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Начините за справување со грижата на совеста се различни

*Некој добро ќе се исплаче и ќе му пројде

  и нема да осеќа ништо

 

*Друг ќе се довери на пријател, ќе се советува

 

*Трет ќе побара стручна помош-ако е дотука дојдено (зашто ваква      работа кај поосетлива личност може да доведе до тешка деперсија)

 

*Четврт ќе се надева на Господа ако е верник, и затоа го спомнав како опција,

 

*Петти ќе се мачи до крај на живот, неисцелен, ќе живее со таа грижа ан совест која ќе му го загорчи животот.

 

СПОДЕЛУВАЊЕТО е прв чекор до исцелувањето, затоа реков, за кого како и кај кого-избор е.

 

Зар ако се спомне Бог како опција е вероисповед?

 

 


Така и јас реков на почетокот на темава „Ако гревот е тежок сто килограми и по логиката на споделувањето го поделите со стомина, неговата тежина, математички, треба да падне на еден килограм. Ама не било така.

Еве ти друг пример: Прегазиш некое дете од невнимание, побегнеш и успееш да си го сокриеш трагот. Можеш да одиш кај сто попови и кај сто оџи на исповед, ама сликата никогаш нема да ја избришеш од совеста.
Втора ситуација: ти го откриваат трагот и си одлежуваш за тоа десет или дваесет години зад решетки. Сликата пак ќе те прогонува.
Се послужив со еден малку поекстремен пример, извини, ама друго во моментот не ми паѓа на ум.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:32
Епа тоа е тоа
Затоа потенцирав-најпрво мора човек да си прости себеси, како прв чекор.
Па наведов опции.
А ако некој сега му е лут на Господ па само плука, тој си има проблем со себеси.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:42
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:


lele...pa sekoja tema veke ja napravivte veroispoved tema....pa stvarno nema smisla....тага...imate 16 strani da se izjasnite....tamu


Ако измаш грев, изблувај го и не попувај многу!



Aha....dobro,...no ke ve pochekam vas...i vashata sovest...pomolete se na gospod..mozebi ke vi ja ischisti....

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:00
Originally posted by mamma mamma напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:


lele...pa sekoja tema veke ja napravivte veroispoved tema....pa stvarno nema smisla....тага...imate 16 strani da se izjasnite....tamu


Ако измаш грев, изблувај го и не попувај многу!
Aha....dobro,...no ke ve pochekam vas...i vashata sovest...pomolete se na gospod..mozebi ke vi ja ischisti....


реков, веќе, дека не верувам во господ ниту во оџачари на совеста.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:18
Originally posted by mamma mamma напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:


lele...pa sekoja tema veke ja napravivte veroispoved tema....pa stvarno nema smisla....тага...imate 16 strani da se izjasnite....tamu
 
 


Ако измаш грев, изблувај го и не попувај многу!



Aha....dobro,...no ke ve pochekam vas...i vashata sovest...pomolete se na gospod..mozebi ke vi ja ischisti....
 
Се прашувам, зошто од сите опции кои ги наведов, ти толку се фиксираше токму за оваа, за Господ?збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by mamma mamma напиша:

lele...pa sekoja tema veke ja napravivte veroispoved tema....pa stvarno nema smisla....тага...imate 16 strani da se izjasnite....tamu

 

 

Ако измаш грев, изблувај го и не попувај многу!
Aha....dobro,...no ke ve pochekam vas...i vashata sovest...pomolete se na gospod..mozebi ke vi ja ischisti....

 

Се прашувам, зошто од сите опции кои ги наведов, ти толку се фиксираше токму за оваа, за Господ?збунетост


не ти реплицирам тебе туку на мамма
тебе ти одговорив на претходната страна, Ама да не те мачам да се враќаш назад - кажи ми имаш ли некој друг ќец во ракавот!?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:42
Eve ...sega ke kazam neshto shto ke e posledno tuka,na temava..
Gledam...dvajcata...majstorcheto i m.magdalena se "udomivte" tuka
na forumov shto znaci deka vi prija drushtvoto,i mi e mnogu drago poradi toa....Ste napishale duri i po 300-400 posta...bravo!!!.
Jas sum tuka na forumov bezmalku edna godina,i teshko deka vo skoro vreme i ke go napushtam...eptem gi zasakav-site!!!
NO....no,....vo nieden moment,znachi vo nieden...nitu vo moment na nervoza,nitu vo moment koga gi imame "onie momenti"na bes,poradi nekoja replika koja ne mi se dopadnala ne sum se obidela da sum drska,i da go napadjam toj shto ja ispratil......
Chitajki gi Vash*te ceneti razmisluvanja,pogotovo ona....isplukaj-ne popuvaj..
se prashuvam..dali toa prorabote Vashata sovest ili taka ve ucheshe Vashiot gospod..... mojata sovest(bidejki temava e za sovesta-neli??)a  gospod ne go baram nikogas za pomosh,nikogas ne bi mi dozvolila da gi iskazam ovie rechenici,koi patem ne se tolku navredlivi kolku shto me zachuduvaat....dali toa vie samo deklarativno go pishuvate Vashiot gospod nasekade kade shto ke stignete ili navistina e vo Vash*te misli
i ve podrzuva vo se shto ke izgovorite pa makar i ne razmislile dali so toa ke navredite nekogo???
Pozdrav,





Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:55
[QUOTE=mamma] Eve ...sega ke kazam neshto shto ke e posledno tuka,na temava..Gledam...dvajcata...majstorcheto i m.magdalena se "udomivte" tukana forumov shto znaci deka vi prija drushtvoto,i mi e mnogu drago poradi toa....Ste napishale duri i po 300-400 posta...bravo!!!.Jas sum tuka na forumov bezmalku edna godina,i teshko deka vo skoro vreme i ke go napushtam...eptem gi zasakav-site!!!NO....no,....vo nieden moment,znachi vo nieden...nitu vo moment na nervoza,nitu vo moment koga gi imame "onie momenti"na bes,poradi nekoja replika koja ne mi se dopadnala ne sum se obidela da sum drska,i da go napadjam toj shto ja ispratil......Chitajki gi Vash*te ceneti razmisluvanja,pogotovo ona....isplukaj-ne popuvaj..se prashuvam..dali toa prorabote Vashata sovest ili taka ve ucheshe Vashiot gospod..... mojata sovest(bidejki temava e za sovesta-neli??)a  gospod ne go baram nikogas za pomosh,nikogas ne bi mi dozvolila da gi iskazam ovie rechenici,koi patem ne se tolku navredlivi kolku shto me zachuduvaat....dali toa vie samo deklarativno go pishuvate Vashiot gospod nasekade kade shto ke stignete ili navistina e vo Vash*te mislii ve podrzuva vo se shto ke izgovorite pa makar i ne razmislile dali so toa ke navredite nekogo???Pozdrav,

Прво дати се извинам за жаргонизмите изблувај и не попувај, мислев дека ќе го сватиш нивното значење, па ги ставив во наводници.
второ - немам намера да отстранам од страницава.
трето - ако постов е претворен во дијалог не сум виновен јас што како домакин на темава се трудам секому да му реплицирам, а последниве реплики ми се со М - М
четврто - неколку пати кажав дека не верувам во господ, немам мој господ, господ го сфаќам како симболика, го почитувам учењето на ИСУС. Не реков и дека го прифаќам како СИН БОЖЈИ.
шесто - уште еднаш извини, не сум воспитан да навредувам. Очигледно е дека имаме некоја грешка во комуникацијата. Не е важно на чија страна се наоѓа. Еве, јас мислам дека е на мојата и се обидувам да ја поправам.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 20:11
Neka e ...greshka vo komunikacijata,prifakam...големо%20гушкање
ama,....petto nemash...плазењеchisto,onaka,za da ne se javi povtorno greshka..
P.S.se nadevam deka ova ke e svateno kako shega...



Изменето од mamma - 06.Јануари.2008 во 20:12

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.