IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - чистење на леќите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

чистење на леќите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 23:07
a sho bidva ako se cistat so ... obicna voda i so meko krpce za ocila? jas taka gi iscistiv (ne znam dali naprajv belja) od nadvor. ushte ja  neam izvaeno lekjata, taka da milsam deka ne treba vnatre da gibam
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 22:05
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

a sho bidva ako se cistat so ... obicna voda i so meko krpce za ocila? jas taka gi iscistiv (ne znam dali naprajv belja) od nadvor. ushte ja  neam izvaeno lekjata, taka da milsam deka ne treba vnatre da gibam


A kako ja nanese vodata na stakloto? голема%20насмевка
Ako e so pomos na slavina, ili crevo da ne go prodolzuvame muabetot газење%20од%20смеење

Se salam normalno големо%20гушкање, ne bi trebalo da ima negativni posledici se dodeka e umereno (navlazneto krpce, a ne so nakapuvanje na voda). Kaj nanesuvanjeto na tecnosti, treba da se vnimava da ne navleze tecnosta vo objektivot. Inaku, generalno zemeno nema nekoj poseben problem sto si koristel voda.

Delot so "ushte ja  neam izvaeno lekjata, taka da milsam deka ne treba vnatre da gibam", ne go razbiram bas. Od kade da ja izvadis, kade vnatre da gibas?
Ako zboruvas za cistenje na zadniot element, tamu ne cepkaj se dodeka ne moras! Koga ce moras, najdobro e da postapuvas isklucitelno vnimatelno i po moznost bez koristenje na vlaga i vrsenje na pritisok so krpceto.


Изменето од Mire - 28.Декември.2007 во 22:06
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 23:41
hehe ne be mire
u legen, i go potopiv objektivot. pa posle go susev na zica na terasa голема%20насмевка

a za zadnoto staklo, bas toa, ne sum go izvadil  objektivot  dosea, bas za da ne go izvalkam
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 07:01
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

hehe ne be mire
u legen, i go potopiv objektivot. pa posle go susev na zica na terasa голема%20насмевка

a za zadnoto staklo, bas toa, ne sum go izvadil  objektivot  dosea, bas za da ne go izvalkam


изненадување
Ne ti bese strav da ne go ostetis so stipkite?!?!?
голема%20насмевка
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 18:06
Za cistenje jas bi preporacal lenspen, samo go nema kaj nas. A na imitaciite sto gi ima na ebay ili vo srbija brzo im se susi cetkickata.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.