IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2011 во 11:00



СЕ ДАДЕ СЕБЕСИ


„И Зборот стана тело и се всели во нас...“ Јован 1:14. Кој може да го измери тој бесконечен чекор што го презеде Господ Исус Христос, доаѓајќи од небото на земјата? Оставајќи престол, дојде во јасли; остави слава и дојде во понизност; „го даде својот живот за откупување на многумина“ (Марко 10:45). Еден од древните владетели во Персија, бил познат како пријател на обичните луѓе. Честопати одел меѓу луѓето, се изедначувал со нив и им помагал. Отишол така еднаш во една јавна бања, како да е обичен питач. Таму му правел друштво на најосамениот човек, оној кој бил задолжен да го пали и одржува огнот. Разговарал со него, дури и јадел од неговиот леб. Го посетил уште неколкупати, а потоа му кажал дека, всушност, тој е шахот на Персија и му понудил некоја награда, што ќе посака. Бил изненаден кога осамениот одбил какво било богатство. „Ти си го оставил својот дворец и слава и си дошол овде да другаруваш со мене, да го јадеш мојот сув леб и да ги слушаш маките на моето срце, има ли за мене поголема награда? Ти се даде себеси и твоето пријателство ми е богатство“. Ова е само бледа слика на тоа што го стори Исус за нас. „Сам Себе се понизи, откако зеде обличје на слуга и се изедначи со луѓето“ (Филип. 2:7). Дојде да живее каде што живеат грешниците; не само да им стане пријател, туку и Спасител.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 23:46



   vistinsko bozjo cudo!!

Објавено на CBS   Во Египет муслиман ја убил неговата жена затоа што читала Библија и потоа ја закопал нејзе и нејзиното бебе и 8 годишна ќерка.   Девојчината биле живи закопани! Потоа пријавил во полиција дека вујко им ги убил децата. 15 дена по...доцна,... умрел друг член на фамилијата. Кога сакале да го закопаат, ги нашле двете девојчина под песокот - ЖИВИ!   Земјата (народот во земјата) е гневна поради овој настан и човекот ќе биде усмртен на крајот од месец Јули.   Кога постарото девојче било испрашано како преживеале, таа рекла: - „еден човек кој носеше светла бела облека, со крвави рани на рацете, доаѓаше секој ден и не хранеше. Тој ја будеше мојата мајка за да ја нахрани сестра ми“. Таа била интервјуирана на египетската национална телевизија од забрадена муслиманка, новинарски известувач. Таа јавно рекла на ТВ, „Ова не може да биде никој освен Исус, бидејќи никој друг не може да стори вакви нешта!“   Муслиманите веруваат Иса (Исус) можел да го прави ова, меѓутоа раните значат дека навистина бил распнат и исто така дека Тој е жив! Но, исто така јасно е дека детето не може да ја измислило сторијата и нема можност овие деца да преживеале без вистинско чудо.   Муслиманските водачи ќе имаат тежок проблем да се справат со ова, а и популарноста на филмот „Страдања“ не им оди во полза! Со Египет во центарот на медиумите и образованието во Средниот Исток, сигурно е дека ова сторија ќе биде раширена. Христос сеуште го контролира и го движи овој свет. Ве молиме раширете ја оваа сторија.
Од: Riste Atanasov

Изменето од Blagoj_s - 16.Јуни.2011 во 11:20
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 23:55


ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!

... и ќе Го види секое око, и оние што Го прободоа; и ќе се расплачат пред Него сите племиња на земјата.

Да. Амин!




Изменето од spiros - 15.Јуни.2011 во 23:56
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 19:58
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:




   vistinsko bozjo cudo!!

Објавено на CBS   Во Египет муслиман ја убил неговата жена затоа што читала Библија и потоа ја закопал нејзе и нејзиното бебе и 8 годишна ќерка.   Девојчината биле живи закопани! Потоа пријавил во полиција дека вујко им ги убил децата. 15 дена по...доцна,... умрел друг член на фамилијата. Кога сакале да го закопаат, ги нашле двете девојчина под песокот - ЖИВИ!   Земјата (народот во земјата) е гневна поради овој настан и човекот ќе биде усмртен на крајот од месец Јули.   Кога постарото девојче било испрашано како преживеале, таа рекла: - „еден човек кој носеше светла бела облека, со крвави рани на рацете, доаѓаше секој ден и не хранеше. Тој ја будеше мојата мајка за да ја нахрани сестра ми“. Таа била интервјуирана на египетската национална телевизија од забрадена муслиманка, новинарски известувач. Таа јавно рекла на ТВ, „Ова не може да биде никој освен Исус, бидејќи никој друг не може да стори вакви нешта!“   Муслиманите веруваат Иса (Исус) можел да го прави ова, меѓутоа раните значат дека навистина бил распнат и исто така дека Тој е жив! Но, исто така јасно е дека детето не може да ја измислило сторијата и нема можност овие деца да преживеале без вистинско чудо.   Муслиманските водачи ќе имаат тежок проблем да се справат со ова, а и популарноста на филмот „Страдања“ не им оди во полза! Со Египет во центарот на медиумите и образованието во Средниот Исток, сигурно е дека ова сторија ќе биде раширена. Христос сеуште го контролира и го движи овој свет. Ве молиме раширете ја оваа сторија.
Од: Riste Atanasov



Se raboti za SPAM mail koi kruzi uste od 2004, taka da, neznam sto da kazam, od aspekt na nekoj koj veruva (isklucuvajci go grozomornoto ubistvo i stradanja na decata) bi sakal ovaa da e vistina ama ne e. Eve eden od linkovite(gi ima mnogu)so objasnuvanje za ovaa PORAKA...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 20:59
Ah bre rasipuvach na zabavi...

Znaesh shto e interesno? Koga nekoja vakva ili slichna prikazna kje dojde od strana na muslimanite, hindusite, budistite ili nekoj drug, togash site hrsitijani pochnuvaat da se ismejuvaat i zafrkavaat. A koga nekoja vakva "chudesija" kje dojde od nivna strana togash site pobozhno i ispolneti so strav se krstat i aminuvaat.   



Vo verata silna
nema dvojba, nema somnezh,
chuda se zbidnuvaat,
kako poroen vrnezh.

Koj se somneva,
neka go prasha Boga,
a ovoj kje mu reche:
kje poveruvash koga-toga!


Amin!
Inshalah!
Birkat Hazan!
Berikjat Hasan!







Изменето од Messenger - 17.Јуни.2011 во 21:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 22:01
Messi vo pravo si, realnosta e takva, no mora da bideme objektivni, religijata e tuka da se istrazuva i osoznava, ima Bozji cudesa koi ne mozat da se objasnat, no ima i vakvi pretenciozni, znam deka na nekoj ce mu smeta sto ovaa prikazna e spam no takva e. Zarem ako sme Hristijani treba da veruvame vo se sto ce ni se servira od razni "produhoveni" i samonareceni sveti ludje koi mislat deka samo tie ja znaat vistinata.
Sustinata na verbata e vo nejzino potpolno istrazuvanje i imanje na hrabrost da se istrazuva i osoznava vistinata koja treba taa verba da ja potkrepi i ja napravi posilna - kako i samite nas.
No koj sum pak jas da zboruvam tuka gluposti i rasipuvam zabavi hahahahaaaaaaa.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 22:06
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Sustinata na verbata e vo nejzino potpolno istrazuvanje i imanje na hrabrost da se istrazuva i osoznava vistinata




Toa e vekje religija!



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 22:12
Ne bi se soglasile site so tebe. Religijata e nesto sto e instituirano so propisi i normi za vladeenje na poedinecot, so jasni kanoni i granici do kade smee da se odi.

Inaku filmot e remek delo.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 22:18
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne bi se soglasile site so tebe. Religijata e nesto sto e instituirano so propisi i normi za vladeenje na poedinecot, so jasni kanoni i granici do kade smee da se odi.





Toa e institucijalizirana religija.


Ne dozvoluvaj dushegrizhnicite da ti ja otugjat religijata i da ja prisvojat samo za sebe ! Tie ne se sopstvenici na Boga i Bog ne protezhira nekoi svoi cheda na smetka na drugi svoi cheda. Toj site gi ljubi podednakvo i na site im dava podednakvi shansi da go otkrijat. A toa mozhat da go storat samo ako se religioni - ako sekoj od niv traga po vistinata za Nego.

Institucijaliziranjeto nema nikakva vrska so toa!





Изменето од Messenger - 17.Јуни.2011 во 22:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2011 во 00:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne bi se soglasile site so tebe. Religijata e nesto sto e instituirano so propisi i normi za vladeenje na poedinecot, so jasni kanoni i granici do kade smee da se odi.





Toa e institucijalizirana religija.


Ne dozvoluvaj dushegrizhnicite da ti ja otugjat religijata i da ja prisvojat samo za sebe ! Tie ne se sopstvenici na Boga i Bog ne protezhira nekoi svoi cheda na smetka na drugi svoi cheda. Toj site gi ljubi podednakvo i na site im dava podednakvi shansi da go otkrijat. A toa mozhat da go storat samo ako se religioni - ako sekoj od niv traga po vistinata za Nego.

Institucijaliziranjeto nema nikakva vrska so toa!





Dushegriznicite se povece, poglasni, poitri i poagresivni, ja imaat zaposednato religijata so svoeto "znaenje" i "prosvetenost" sekoe drugo razmisluvanje e bogohulenje i nepocituvanje na istata, i koga nekoj koj e malku upaten vo seto toa gleda od strana toj e prinuden da veruva vo toa sto ovie mu go nametnuvaat...I taka, toa si odi vo krug, koj tie go imaat smesteno vo religijata...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2011 во 03:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Dushegriznicite se povece, poglasni, poitri i poagresivni, ja imaat zaposednato religijata so svoeto "znaenje" i "prosvetenost" sekoe drugo razmisluvanje e bogohulenje i nepocituvanje na istata, i koga nekoj koj e malku upaten vo seto toa gleda od strana toj e prinuden da veruva vo toa sto ovie mu go nametnuvaat...I taka, toa si odi vo krug, koj tie go imaat smesteno vo religijata...



Templarius, si napravil greshka vo pishuvanjeto prijhatele... treba da stoi vaka:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Dushegriznicite se povece, poglasni, poitri i poagresivni, ja imaat zaposednato religijata so svoeto "znaenje" i "prosvetenost" sekoe drugo razmisluvanje e bogohulenje i nepocituvanje na istata, i koga nekoj koj e malku upaten vo seto toa gleda od strana toj NE e prinuden da veruva vo toa sto ovie mu go nametnuvaat.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2011 во 13:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Dushegriznicite se povece, poglasni, poitri i poagresivni, ja imaat zaposednato religijata so svoeto "znaenje" i "prosvetenost" sekoe drugo razmisluvanje e bogohulenje i nepocituvanje na istata, i koga nekoj koj e malku upaten vo seto toa gleda od strana toj e prinuden da veruva vo toa sto ovie mu go nametnuvaat...I taka, toa si odi vo krug, koj tie go imaat smesteno vo religijata...



Templarius, si napravil greshka vo pishuvanjeto prijhatele... treba da stoi vaka:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Dushegriznicite se povece, poglasni, poitri i poagresivni, ja imaat zaposednato religijata so svoeto "znaenje" i "prosvetenost" sekoe drugo razmisluvanje e bogohulenje i nepocituvanje na istata, i koga nekoj koj e malku upaten vo seto toa gleda od strana toj NE e prinuden da veruva vo toa sto ovie mu go nametnuvaat.







Taka e treba da stoi kako sto ti si napisal. No, vo realnosta rabotata e poinakva. Kako i da e, stravot za kazna propovedan od strana na dushebriznicite ima golemo vlijanie i toj e faktor koj dejstvuva.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2011 во 15:56


Во погоренапишаната случка (за којашто сега веќе неможем да кажам дека воопшто не се сомневам) ГОСПОД настапува како животопријатен Спасител и како на Таков (по принцип) Му верувам и Го славам!


Оние луѓе - без разлика дали тоа се евреи, христијани, муслимани, будисти, хиндуисти, ... или атеисти - кои измислуваат лажни и животонепријатни приказни со кои ги манипулираат луѓето за егоистички цели, ми се одвратни и се срамам за таквите!


Поздрав


п.с. Познавам чудесни случки кои сведочат со вистинско сведоштво за БОЖЈАТА Живототпријатност и на крај памет не ми текнува да ги ставам во иста корпа со оние за кои човек (со право) треба да ги стави во прашање.





Изменето од spiros - 19.Јуни.2011 во 23:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2011 во 14:13
 
Sigurno  ja znaete prikaznava, ama ubavo e povtorno da se procita  среќа
 

Кралот и вештерката 

  Младиот крал Артур бил препаднат и фатен од крал од соседното кралство додека скришно ловел во неговите шуми. Кралот можел веднаш да го убие, бидејќи тоа било казна за сите кои би се осмелиле да крадат во неговиот кралски имот, но тој се сожалил пред младоста на Артур и му понудил слобода во замена за одговор на едно тешко прашање: Што навистина жените сакаат? 

  Вакво прашање би ги оставило без одговор и најстарите мудреци и младиот Артур бил убеден дека е невозможно да се одговори на тоа прашање. Како и да е, подобро да најде одговор отколку да умре, па така се вратил во своето кралство и почнал да ги испрашува своите поданици. Разговарал со принцезите, кралицата, со чесни и нечесни жени, мудреците, па дури и со дворскиот шут, со сите. Но, никој не му дал задоволителен одговор. Меѓутоа, сите го советувале да побара одговор кај старата вештерка, бидејќи единствено таа го знаела вистинскиот одговор. 
  Цената била голема, бидејќи старата вештерка била на далеку позната по своите прескапи услуги. Конечно дошол и последниот ден од годината и Артур немал друго решение, туку да разговара со вештерката. Таа се согласила да му одговори, но во замена сакала да се омажи за Сер Гвејн, нај паметниот витез на Округлата маса и најдобар пријател на Артур. 
   Младиот Артур исплашено гледал; вештерката била грбава, и многу грда, имала само еден заб, околу себе ширела смрдеа и испуштала необични крици и звуци. Во својот живот Артур никогаш не видел поодвратно суштество. При самата помисла да го замоли својот пријател да ја ожени оваа наказа, се исплашил и си заминал. Но, Сер Гвејн дознал што се случило и одлучно рекол дека вреди да се жртвува за животот на својот пријател и за зачувувањето на Округлата маса.
   Свадбата била најавена и откако била подготвена целата церемонија, вештерката во својата пеколна мудрост рекла: "Секоја жена сака да биде господарка на својот живот!".
Откако го изговорила тоа, сите присутни веднаш признале дека кажала голема мудрост и дека целосно била во право. И така младиот Артур се спасил. Откако го слушнал одговорот кралот на соседното кралство му ја вратил слободата на Артур и правото на живот. 

  Свадбата била раскошна, присуствувале сите дворјани, а Артур истовремено чувствувал големо олеснување и огромна тежина. Сер Гвејн цело време бил насмеан, љубезен и со цел респект кон гостите, според своите стари семејни обичаи. Старата вештерка направила вистински скандал со своето најлошо однесување: јадела со рацете како животно, без прибор за јадење, испуштала застрашувачки звуци и неподнослива смрдеа околу неа. 
   Конечно дошло време за првата брачна ноќ и додека ја чекал својата невеста во спалната соба, Сер Гвејн здогледал како му приоѓа најубавото женско суштество кое не можел да го замисли. 
   Целиот воодушевен прашал што се случило, а на тоа младата убавица му одговорила дека тоа е таа, вештерката... и дека половина време со него ќе го помине како вештерка, а половината како убавица, поради тоа што тој за цело време бил добар кон неа. Исто така го запрашала, кој нејзин лик го сака преку ден, а кој лик во ноќите. 
Колку сурово прашање!

   Сер Гвејн размислувал, дали преку ден покрај себе да има убавица која ќе може на сите да им ја покажува без страв и срам, а ноќите во интимата покрај себе да има застрашувачка вештерка??? Или преку ден пред пријателите да се појавува со вештерка, а интимните моменти да ги поминува со убавица???

Пред да го прочитате одговорот, што би одбрале вие? намигнување

***



   Сер Гвејн и дозволил таа самата да одлучи. 
Откако го слушнала тоа вештерката, рекла дека секогаш ќе биде убавица и дење и ноќе, бидејќи ја почитувал и и' дозволил да биде господарка на сопствениот живот


  Поука - Не е важно дали жената е убава или грда, во суштина... секогаш е ............!!!


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.